نشست سه روزه تحت عنوان: زنان و سیاست در بروکسل

به دعوت مؤسسه آمازون تعدادی از زنان منتخب پارلمان، شوراهای محلی و فعالان احزاب سیاسی از کشورهای ترکیه، مراکش و ایران روزهای 21 تا 23 نوامبر 2008م. به مناسبت شصتمین سالگرد اعطای حق رأی به زنان بلژیک، در نشستی که با همکاری ریاست پارلمان بروکسل، کمیساریای روابط بین الملل، مؤسسه برابری زنان و مردان و چندوزارتخانه این کشور، برگزار شد، شرکت کردند. فخرالسادات محتشمی پور رئیس هیأت مدیره انجمن نیز در کنار دیگر ایرانیان مدعو (خانم‌ها: شهلا شرکت، فریده غیرت، دکتر ناهید مطیع و دکتر فریبا بشیری) در این نشست شرکت کرد.

برگزارکنندگان این نشست سه روزه که با عنوان «زنان و سیاست» برنامه ریزی شده بود، به شرح موقعیت سیاسی زنان در حوزه های قدرت، پارلمان، شوراهای محلی و احزاب پرداختند. در ابتدای این برنامه خانم "سیمون سوسکین" نماینده مؤسسه آمازون سخنانی در ارتباط با برنامه همکاری مشترک زنان چهار کشور بلژیک، ترکیه، مغرب و ایران ایراد کردند. وی گفت: در سفرهایی که به ایران داشتیم در جریان روند پیشرفت همه جانبه زنان بویژه در بخش آموزش قرار گرفتیم و برای ما، تغییرنگاه عمومی نسبت به وضعیت زنان در ایران مهم بود و همچنین سفرهایی به ترکیه و مراکش انجام شد و با اعضای انجمن‌های غیردولتی این کشورها ملاقات‌هایی صورت گرفت و وضعیت حقوقی و جایگاه اقتصادی زنان مورد بررسی قرار گرفت و در سال 2007م. پس از نشستی که با حضور زنان سه کشور، برگزار شد محور اصلی فعالیت‌های مشترک «شرکت فعال زنان در عرصه سیاسی» قرار گرفت.

سیمون سوسکین در ادامه گفت: زمانی در دولت و پارلمان بروکسل هیچ زنی نبود ولی با تلاش‌های زیادی که توسط خود زنان و مردان همراه آنان صورت گرفت، زمینه برای مشارکت زنان در امور مختلف فراهم شد.

پس از آن گزارشی از جایگاه زنان در احزاب سیاسی بلژیک توسط نویسنده ای که مطالعات تخصصی درمورد نقش زنان در سیاست دارد، ارائه شد که محور مطالعات ساختار سیاسی و اساسنامه ها و رویه های اتخاذ شده توسط ده حزب سیاسی بود.

در ادامه تعدادی از نمایندگان پارلمان بلژیک دیدگاه های خود را در ارتباط با موضوع گردهمایی مطرح کردند. خانم دانیل کارن در صحبتهای خود از «بهشت همبستگی زنان» تقدیر کرد و گفت: حضور زنان در کنار هم، روح همبستگی را تقویت می کند و باعث می شود تهدیدهای بیرونی کمتر اثربخش باشند. وی سهمیه بندی برای زنان را در پارلمان کاملاً ضروری دانست و گفت: برای خروج از بحران‌های جهانی باید زنان از این موقعیت‌ها نهایت استفاده را بکنند.

در بخش بعدی، تجارب سه کشور مراکش و ترکیه و ایران مطرح شد که نمایندگانی از این کشورها تجربیات شخصی خود را در حوزه ای که فعالیت دارند، مطرح کردند. مراکشی ها تجارب خوبی در آموزش زنان برای حضور در شوراهای محلی و ترک ها برنامه ریزی هایی را برای قدرت گرفتن زنان در احزاب داشتند. تجارب ایرانیان در زمینه فعالیت زنان در احزاب سیاسی، نمایندگان پارلمان، شوراهای محلی، برنامه های آموزشی و توانمندسازی زنان نیز برای شرکت کنندگان در این نشست قابل توجه بود.

در ادامه رئیس پارلمان بروکسل گفت: پارلمان موظف است در مورد مسائل زنان حساس باشد و فلسفه تشکیل این نشست، پیگیری همین وظیفه است. در کادر مدیریتی پارلمان از مجموع 15 نفر، 14 زن هستند و تنها من مرد هستم. پارلمان بروکسل بیشترین تعداد زن را دارد که در همه حوزه های تخصصی مشارکت دارند و در مورد مسائل مهمی چون بودجه اظهارنظر می‌کنند، همانطور که در ادارات دولتی بیشترین زنان با رده های شغلی بالا حضور دارند. ما براین نکته تأکید داریم که برای زنان، صرفاً نماینده شدن هدف نیست بلکه پس از انتخاب باید پست‌های بالا را اشغال کنند. وی در پایان تأکید کرد در این پارلمان، حقوق زن محترم است.

تشکیل سه پانل تخصصی بررسی منشور اروپایی برابری زن و مرد در سطح محلی، نقش رسانه ها در توسعه برابری جنسیتی و رابطه متقابل سازمانهای غیر دولتی با شبکه های قدرتمندسازی زنان و نمایندگان منتخب، ارائه نقطه نظرات شرکت کنندگان از سه کشور، از برنامه های روز اول بود و در روزهای بعد، شرکت کنندگان در برنامه ضمن آشنایی بیشتر با حوزه‌های مرتبط، با حضور در سه منطقه بروکسل از نزدیک در جریان فعالیت های شوراهای محلی برای تبعیض زدایی و توجه به نیازهای زنان، قرار گرفتند

 

 

/ 0 نظر / 76 بازدید