سفر هیأت مدیره و اعضای انجمن شعبه مرکزی به تبریز

دفتر مرکزی انجمن زنان پژوهشگر تاریخ در تهران به منظور دیدار با اعضای انجمن شعبه تبریز سفر دو روزه ای را به آن شهر تدارک دید و در پی آن علاوه بر برگزاری جلسات مشترک با اعضای انجمن تبریز، بازدیدهایی را نیز از مراکز علمی فرهنگی استان آذربایجان شرقی به عمل آورد. نخستین بازدید، دیدار و گفتگوی دو جانبه انجمن زنان پژوهشگر تاریخ با مسئولین سازمان اسناد ملی شمال غربی کشور بود که صبح روز پنج شنبه مورخه 23/8/87ش. در محل سازمان اسناد تبریز انجام شد.

در ابتدای این دیدار آقای مسعود نقیب ریاست سازمان اسناد ملی شعبه تبریز ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور اعضای انجمن به بیان تاریخچه شکل گیری آن سازمان پرداخت و در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: سازمان اسناد ملی شمال غرب ایران از سال 1371ش. تأسیس شده است و اسناد فراوانی را در آرشیو خود نگهداری می کند. نفیس ترین و قدیمی ترین سند به دوره صفوی و سال 1188ق. اختصاص دارد. اسناد امیرکبیر توسط خانواده ایشان به سازمان اهداء شده است و خانواده های ثقه الاسلام، خازن لشکر و مشیر نیز اسناد خود را تقدیم کرده اند. از موارد دیگر، وجود دستخط میرزای شیرازی در باب تحریم تنباکو، دستخط شیخ فضل الله نوری و اشعار منتشر نشده با دستخط شهریار است. علاوه بر آن، تعداد زیادی عکس، کتاب و نشریات نیز در سازمان اسناد ملی نگهداری می شود.

در ادامه نشست حاضر، خانم فخرالسادات محتشمی پور ضمن معرفی انجمن به بیان فعالیت های آن در طول یک دهه پرداخت و به برگزاری دومین سمینار بین المللی زن در تاریخ اسلام که آبان 88 در تهران برگزار خواهد شد، اشاره نمود.

بازدید از بنیاد ایران شناسی تبریز و گفتگو با مسئولین آن از دیگر برنامه های انجمن در این سفر بود. در ابتدای این نشست که با حضور اساتید دانشگاه تبریز، اعضای انجمن دفتر مرکزی و دفتر تبریز و مسئولین بنیاد ایران شناسی برگزار شد، خانم محتشمی پور ضمن تشکر از انجمن تبریز و چگونگی روند شکل گیری انجمن زنان پژوهشگر تاریخ در تهران به فعالیت های 10 ساله انجمن اشاره کرد و اظهار داشت: انجمن علاوه بر قابلیت هایی که در زمینه تاریخ و زنان دارد، به عنوان یک انجمن تخصصی به جایگاه مناسبی دست یافته و ارتباطاتی را با مراکز علمی فرهنگی برقرار کرده است.

طی این سفر، عصر روز پنج شنبه 23/8/87ش. نشست علمی نیز در محل بنیاد ایرانشناسی تبریز برگزار شد که خانم دکتر الهام ملک زاده از اعضای انجمن در دفتر مرکزی سخنرانی خود را با عنوان: "نگاهی به انجمن های زنان ارمنی تهران در تاریخ معاصر"  ایراد کرد. در این سخنرانی روند تأسیس انجمن خیریه زنان ارمنی تهران، ادوار فعالیت های انجمن خیریه زنان تهران، انجمن خیریه ارامنه و انجمن هایگین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بازدید از موزه ملی تبریز، مسجد کبود، گورستان تاریخی شادیاش مشایخ در حومه تبریز، مقبره الشعراء، امامزاده سید حمزه، بازار سنتی تبریز و روستای باستانی کندوان از دیگر برنامه های این سفر بود.

/ 0 نظر / 76 بازدید