ما می توانيم

همایش دو روزه " ایران یک صد سال پس از مشروطیت ، تجربیات گذشته ، چشم انداز آینده " به خیر و خوشی برگزار شد . موفقیت حاصله نشانگر این بود که اصلاح طلبان اگر بخواهند می توانند برای هدفی مشترک برنامه ریزی کنند و از اجرای موفق آن مطمئن باشند .

ستاد برگزاری بعکس همایش ها و سمینار های دولتی پر و پیمان نبود نه ازنظر بودجه نه نیروی انسانی ونه حمایت های معمول . تنها یک عده اصلاح طلب اراده کردند که مشروطه را از دیروز به امروز بیاورند تا فردایشان را راهنما باشد . بسم الله را که گفتند دستشان کاملاً خالی بود اما دو عامل امید و جدیت به ایشان مدد رساند که به خوبی از عهده کاری که شروع کرده بودند برآیند .

در اولین جلسات هیات علمی ، مسئله زنان به عنوان یکی از محورهایی که باید مورد بررسی قرار گیرد ، مطرح بود . اما هم زمانی سمینار با یکی دو برنامه داخلی و خارجی دیگر در این رابطه موجب شد کسانی که مطالعه بیشتری در این زمینه داشتند ، امکان ارائه مقاله ویا امکان حضور برای ارائه مقاله خود را نیابند . انجمن زنان پژوهشگر تاریخ برای برگزاری پانلی با موضوع زنان یکصد سال پس از مشروطه اعلام آمادگی کرد ولی به دلیل فشردگی برنامه ها این امکان نیز فراهم نشد . بنابرین همه توان انجمن مصروف تجدید چاپ بروشورها و انتشار مقالات مربوط به زنان و مشروطه و نیز برگزاری نمایشگاه عکس و سند و دیگر آثار شد . تنها مقاله مربوط به زن توسط خانم " رؤیا صدر" با عنوان " زن در طنزمشروطه " نوشته شده بود که در زمانی مناسب و خیلی خوب ارائه شد وحق مطلب را ادا کرد وتأثیر خوبی روی شنوندگان گذاشت . زنان در هیأت ریئسه جلسات هم حضور داشتند و یکی از جلسات هم توسط خانم شجاعی اداره شد .

همه از برنامه ریزی درست و اجرای منظم برنامه راضی بودند . نه کسی گلایه از بی محتوایی و نا کارایی مقالات و در نتیجه اتلاف وقت خود داشت ، ونه شکایتی از نحوه اطلاع رسانی وپذیرایی ودیگر امور اجرایی . تنها ایراد از نظر من جای خالی بسیاری از اهالی تاریخ بود که می توانستند همایش را از نظر تاریخی غنای بیشتری ببخشند . نمایشگاه های جانبی عکس و سند و نمایش و فروش کتاب هم اوقات فراغ را به خوبی پر کرده بود و 30% تخفیف ناشرین امکان خرید بیشتری را برای بازدیدکنندگان فراهم آورده بود .

 خلاصه جای شما خالی ، همه چیز خوب بود. وتوان دوستان در برگزاری برنامه ای علمی و وزین ثابت شد .

/ 0 نظر / 19 بازدید