حضور زنان در عاشورا

روز عاشوراست. عاشورای سال 1429ه.ق. و تاریخ باری دیگر یادآوری می کند عاشورای سال 61ه.ق. را. کربلا صحنه ها و سخن های فراوانی از حضور زنان برای نقل در تاریخ دارد. از حضور زینب،ام کلثوم،فاطمه،رقیه،سکینه،و ام هانی در این واقعه عظیم سخن می گوید و نیز از شهادت ام وهب شیر زنی که در عاشورا شهید شد ،یاد می کند.

حسین با شهادت خود و یارانش حماسه ای را در کربلا آفرید و کار خود را در عاشورا به پایان رساند و ادامه رسالت را بر دوش های یک زن ،زینب خواهر خود سپرد.از این پس ،زینب ابلاغ گر پیام خون حسین است و رسواگر ظلم ستم گران تاریخ . او از سالیانی پیش برای مواجهه با چنین روزی صعب و سهمگین آماده شده بود.رحلت پیامبر اکرم و رحلت مادر در خردسالی که بین او و دنیای شیرین کودکی فاصله افکند. پس از آن ،شهادت پدر و برادر خود امام حسن او را آبدیده تر کردو اینک در عاشورا،شهادت امام حسین ، برادر زادگان و به خون نشستن دو فرزندش-محمد و عون-از او بانوئی پولادین ساخت.

چه سهمگین و چه دشوار است اندیشیدن به این تراژدی بزرگ تاریخ با حضور یک زن که از این پس باید ابلاغ گر پیام خون برادر باشد و نیز قافله سالار کاروان اسیران و رسوا گر ستم گران برای همه عصرها و همه نسل ها.رسالت زینب پس از شهادت برادر آغاز شده است.او را به همراه سایر اسراء و از آن جمله امام سجاد راهی کوفه می کنند.در کوفه زینب را به مجلس ابن زیاد می برند. او با شکوهی خاص وارد مجلس می شود و به عبیداله اعتنائی نمی کند.عبیداله از این بی اعتنائی خشمگین شده و با اینکه زینب را شناخته است ،می پرسد:این پر نخوت و تکبر کیست؟کسی جواب نمی دهد.بار سوم زنی پاسخ می دهد:این زینب دختر علی است.

زینب در شام و در برابر یزید نیز با خطبه ای آتشین به رسوائی ظالمان می پردازد و یزید از سر ترس و هراس ،کاروان اسیران را به مدینه می فرستد.پس از ورود کاروان به آن شهر ،زینب که همه خاطرات مدینه را در دل داشت،تا نگاهش به قبر پیامبر اسلام می افتد ،صدای گریه اش بلند می شود و فریاد می زند:ای رسول خدا!خبر کشته شدن حسین (ع)را آورده ایم.

از آن پس زینب تا یک سال و اندی پس از واقعه کربلا که در قید حیات بود،به عنوان شاهد و حاضر در آن واقعه ،ابلاغ گر پیام خون برادر و رسواگر حاکمان ستم گر زمان خود می شود و پیام شهیدان را در میان هیاهوی همیشگی قداره بندان و جلادان به گوش تاریخ می رساند و الگوئی می شود برای زنان و مردان در همه عصر ها و همه نسل ها که با ظلم و ستم به مبارزه برخیزندو برای استقرار عدالت و دادگری کوشا باشند.

احیاء

/ 3 نظر / 59 بازدید