انجمن زنان پژوهشگر تاریخ به مناسبت روز اسناد ملی، جلسه سخنرانی با موضوع: "بررسی زنان در اسناد تاریخ معاصر ایران" برگزار می کند.

در این جلسه که در محل دفتر انجمن برگزار خواهد شد، دکتر مجید تفرشی پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، مقیم بریتانیا، مروری خواهد داشت بر زندگی و زمانه خانم کلارا کری- ادواردز و مروری بر نوشته های بسیار او و اهمیت آن ها در تاریخ نگاری معاصر ایران و همچنین شرح دست یابی به این مجموعه مهم ولی ناشناخته و مهجور

لازم به ذکر است در مطالعات تاریخ زنان و تاریخ اجتماعی ایران در دو سده اخیر، سفرنامه ها و یا گزارش های نویسندگان غیرایرانی به عنوان منابع اطلاعاتی و تحلیلی مهم و بعضا غیرقابل جایگزین مطرح هستند.

زاویه دید و توجه این دست از سفرنامه یا خاطرات نویسان غیر ایرانی موجب ثبت و ضبط نکاتی از تاریخ اجتماعی و زنان ایران شده که گاه از دید ایرانیان نویسنده هم زمان با آنان پنهان مانده است.

با این همه سفرنامه نویسان خارجی اغلب مدت نسبتا کوتاهی در ایران و عمدتا در تهران یا در راه ها به سر برده و خاطره نویسان خارجی نیز اغلب مدتی پس از ترک ایران به نگارش یاد مانده های خود از آن کشور پرداخته اند. این دو عامل موجب شده که این گونه آثار در مواردی سطحی و گذرا و در موارد دیگری دارای اطلاعات یا تحلیل های نادقیق یا نادرست و در نتیجه در مواردی از نظر اعتباری خدشه پذیر شوند.

در این میان نامه ها،گزارش ها، یادداشت های شخصی و دیگر دست نوشته های حجیم ناشناخته و منتشر نشده "کلارا کری- ادواردز" یک بانوی جوان آمریکایی که در ربع اول قرن بیستم به مدت 12 سال به همراه شوهر بریتانیایی خود در ایران زندگی و به همه نقاط آن کشور کرده به طور نسبی از این نقاط ضعف کم بهره اند.

این مجموعه مدارک منابع بسیار مهم و دست نخورده ای از تاریخ اجتماعی، مطالعات زنان، تاریخ صنعت و تجارت و فرش ایران هستند که تاکنون از دید و توجه پژوهشگران در سطح جهان پنهان مانده بود.

ورود برای عموم آزاد است

زمان: چهارشنبه 18/2/87

مکان: میدان انقلاب – بعد از جمالزاده جنوبی – خیابان نوفلاح – خیابان دیلمان – شماره 71

تلفکس: 66917570

/ 1 نظر / 23 بازدید
باقری

سلام و درود.... زنان به سان شیشه اند با هر بار شکستن تیز و برنده میشوند....