جشن رمضان و مهرگان و محدوديت دختران

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

امسال جشن رمضان و مهرگان و آغاز سال تحصيلي توامان بود .

رمضانی دیگر فرا رسید و خوان نعمت الهی گسترده شد تا بندگان او بیدریغ  از آن متنعم شوند و روح فسرده از یک سال کشاکش و افت و خیز و جنجال دورانشان، آرامشی دوباره گیرد ما نیز توفیق آن داشتیم که در انجمن عزیزانی را در این ماه عزیز و پر برکت میزبانی کنیم و البته در دریغ و افسوس جای خالی دوستانی هم بمانیم که خانه دلمان همیشه و همه جا برویشان گشاده است

 هر چند پاسداشت جشن های باستانی از جمله مهرگان می رود که به دست فراموشی سپرده شود اما شاید امروز بیش از هر زمان دیگر جامعه ما و نسل جوان ما نیاز به شناخت تاریخ و گذشته خود و احیاء میراث باستانی خود داشته باشند و نیز یادآوری روزهای خوش و مناسبت های شادی آفرین بیش از گذشته صفابخش روح خسته و آزرده آنان شود.

و شروع سال تحصیلی با نغمه های ناصواب ایجاد محدودیت برای ورود دختران به دانشگاه ها همراه بود. نغمه هایی که طی سالهای گذشته نیز با افزایش تعداد دختران داوطلب و دانشجو آغاز شده بود اما با واکنش های تند فعالان حوزه زنان روبه رو شده به خاموش گراییده بود. امسال هر چند دانشگاههای سراسری تحت پوشش وزارت علوم به ظاهر محدودیتی برای پذیرش دانشجویان دختر نداشتند، اما وزارت بهداشت بالاخره موفق شد در رشته پزشکی ظرفیت ها را برای دختران محدود کند. این محدودیت که به بهانه روند صعودی افزایش فارغ التحصیلان دختر رسماً در رشته های پزشکی آغاز شده در صورتی که ادامه یابد نه تنها حق تحصیل علم و کمال و پیشرفت از دختران سلب می شود بلکه با ورود داوطلبین حائز رتبه های پایین تر، سطح علمی فارغ التحصیلان روز به روز سير نزولی خواهد یافت که این مسئله نه به نفع دانشجویان، نه به نفع جامعه علمی و نه به مصلحت کشور است.

آنچه مسلم است، این سیاستی که طی سالهای اخیر بارها تا مرحله اتخاذ پیش رفته و متوقف شده بیش از هر چیز منبعث از نگرش مرد سالار حاکم بر اندیشه برنامه ریزان در حوزه آموزش ماست که با یک بررسی سطحی می توان اثرات آن را در جای جاي برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها مشاهده کرد . اشتباه نكنيد ، لازم نيست تبعيض را لزوماً در قوانين و مقررات جستجو كرد ( که در این صورت به قطع و یقین نتیجه حاصل می شود) بلکه در شیوه ها و بسیاری رویه ها می توان آن را به وضوح دید. آیا در میان روسای دانشگاهها، روسای گروهها، مدیران بخش های مختلف اجرایی وزارت علوم و حوزه های تابعه و اعضای هیات علمی دانشگاهها عدالت جنسیتی وجود دارد؟

هيچ فكر كرده ايد چرا بعضي از گروههای تحصیلی خصوصا در مقطع دکتری که علاوه بر آزمون تخصصی از داوطلب مصاحبه می گیرند، زنان را پذیرش نمي كنند؟ البته پاسخ به این سوال خیلی مشکل است. چون ظاهراً معیار خاصی برای پذیرش در این مرحله وجود ندارد و به عبارت دیگر سلیقه و خواست و اراده افراد در این زمینه بیشترین نقش را ایفا می کند.

انجمن با توجه به این که یکی از مهم ترین اهدافش، ارتقاء سطح علمی اعضاء و زنان پژوهشگر تاریخ است، نمی تواند نسبت به این مسئله بی توجه باشد. لذا از گروه های تاریخ دانشگاه های سراسر کشور می خواهد که این عزیزان نیز بیش از پیش مصالح و منافع جامعه علمی کشور را در نظر داشته و نیز به سرنوشت زنانی که با مشقت و مرارت فراوان (به دلیل داشتن نقش های متعدد و همزمان) پا بر سکوی پرش به مرحله ای بالاتر می گذارند، توجه نشان دهند.

 

/ 1 نظر / 20 بازدید
يک دوست

بده ما آقايون به فکر شماييم تا يک وقت عمرتون رو پشت ميز و نيمکت و کتابهای بيخود دانشگاه نگذرونيد آخرش که بايد کدبانوی خانه شويد جناب دکتر هم که نسخه خوبی براتون پيچيده بريد و به فکر توليد نسل باشيد بابا اين همه خوبی اين همه به فکر شما بودن ديگه ازين دولت خدمت گذار کار ديگه ای برمياد؟ نميدونم البته بستگی به شام شب دکتر داره وای به حالتون اگه دکتر دلدرد بگيره اون وقت چه نسخه ای داريد؟