گزارش همايش زن در جهان اسلام

همايش "نقش زن در جهان اسلام" به همت انجمن زنان پژوهشگر تاريخ وبا همكاري مجمع تشكل‌هاي غيردولتي زنان استان گلستان و موسسه فرهنگي ميردامادبرگزار شد.

در اين همايش آيت‌ا... نورمفيدي عضو مجلسخبرگان، فاطمه علائي‌رحماني عضو هيأت علمي دانشگاه الزهرا، هادي خانيكي مدير موسسه گفتگوي تمدن ها و فرهنگ ها ، دكتر محسن بهشتي سرشت عضو هيأت علمي دانشگاه امام خميني (ره)و دكتر معطوفي از محققين گرگان ، سخنراني داشتند.

پس از ارائه گزارش دبير همايش ، زينب احيائي ، آيت‌ا... نورمفيدي عضو مجلس خبرگان از استان گلستان به ارائه سخنراني پرداخت و با تأكيد بر اينكه دين اسلام به‌عنوان راه زندگي بشر است، گفت: با ظهور دين اسلام تحولبزرگي در زندگي خانم‌ها پيدا شد و در نتيجه نقش زنان در جهان اسلام در همه زمينه‌هابه شكلي بارز و روشن خودش را نشان داد. به همين دليل ما در زمان پيدايش و ظهوراسلام نقش زنان را بسيار حساس و مهم مي‌بينيم.

وي در ادامه بر نقش حضرت خديجه (س) در انتشار دعوت پيامبر تأكيد كرد و با اشاره به اينكه اولين شهيد جهان اسلام سميه بود، افزود: شهادتسميه در كنار همسرش ياسر نشان‌دهنده اهميت حضور نقش زنان در ظهور، پيدايش و حمايت از اسلام است. همچنين در زمان تثبيت اسلام يعني زمان مهاجرت پبامبر از مكه ومدينه نيز نقش زنان بسيار مهم و تأثيرگذار بوده است.

امام جمعه گرگان ادامه داد : همان‌طور كه تاريخ ثبت كردهدوران زندگي مسلمانان و رسول خدا در مدينه دوران بسيار سخت و طاقت‌فرسايي بود چراكه مورخان ثبت كرده‌اند 83 يا 85 غزوه در اين دوران ده‌ساله به وقوع پيوست و واقعيتامر اين است كه نقش زنان در اين دوران چه در پشت جبهه و چه در صحنه هاي جنگ غيرقابل انكار است .

وي در ادامه با طرح اين سوال كه اصولاً نگاه‌ها در مورد زنان قبل از پيدايشاسلام و رسول خدا و گسترش تعاليم قرآن چه نوع نگاه‌هايي بوده است؟ افزود : اسلام در نگاه‌هايمكاتب گوناگون و حكومت‌هاي مختلف تحول‌هاي اساسي را ايجاد كرد.

وي ادامه داد:‌ اسلام انسان را به‌عنوان خليفة‌ا... معرفي كرد. اين در حالي استكه خلافت واقعي مونث و مذكر ندارد يعني هم زن مي‌تواند خليفةا... باشد و هم مرد. همچنين در اسلام روح مورد خطاب است و قرب‌ الهي بالاترين منصب براي انسان‌ها است. در اين زمينه هم بايد توجه كرد كه قرب الهي ربطي به جنسيت انسان ندارد . چرا كه زن و مرد از يك ريشه جان مي‌گيرند.

وي ادامه داد : اسلام يك تحول اساسي و زيربنايي در نگاه بهزن ايجاد كرد و خانم‌هاتوانستند با حمايت اسلام قابليت هاي خودشان را در همه زمينه‌ها عرضه كنند ، اما متأسفانه امروزنگاهي نادرست و ناخوشايند را نسبت به زن در جوامع اسلامي مي بينيم.

نورمفيدي افزود:‌ امروز دو نوع نگاه در ميان جوامع اسلامي رايج است كه به نظر منهيچكدام آنها اسلامي نيست. يك نگاه سنتي است كه زن را يك موجودي مي‌داند كهبايد گوشه خانه بخزد و تنها داخل خانه را اداره كند و وجود زن را طفيلي وحاشيه‌اي و زايد مي‌داند، كه قطعاً اين نگاه، نگاه اسلامي نيست و نگاه ديگر كه مقابل نگاه قبلي است ، تحت عنوان آزاديو نجات زن ، او را در جايگاه ديگري كه شايسته زنان نيست قرار مي‌دهد.

نورمفيدي تأكيد كرد: در مقابل اين دو نگاه ، جمهوري اسلامي بايد بتواند راه ميانهو راه مستقيم را برگزيند.

وي ادامه داد: ما بايد تعريف كنيم كه صراط‌المستقيم براي زن چيست؟ چرا كه دنياي امروز نيازمند اين تعريف است. امروز از آنچه كه بر زنان مي‌گذرد حتي فرياد جهانصنعتي هم بلند شده است .

هويت مشروعيت‌ بخش مقابل هويت مقاومت

مدير موسسه گفتگوي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها نيز با حضور در همايش بررسي نقش زنان درجوامع اسلامي در استان گلستان با قرائت مقاله‌اي با عنوان "زنان مسلمان و روندنوگرايي فرهنگي" در اين‌باره گفت: ما بايد هندسه معرفتي را مشخص كنيم بفهميم در كدامجهان زندگي مي‌كنيم، اين در حالي است كه وسايل ارتباطي مرزهاي جغرافيايي را به همنزديك كرده است فاصله‌هاي زماني را فشرده كرده يعني در آن واحد هم در حال به سرمي‌بريم و هم در آينده و هم در گذشته به گونه‌اي كه مثل گذشته نمي‌شود مرزهايي رابراي فرهنگ و سياست مشخص كرد.

وي ادامه داد: ما در فضا و زماني به سر مي‌بريم كه فاصله‌هايي از بين مي‌رود وفاصله‌هاي جديدي به وجود مي‌آيد.

خانيكي با اشاره به اينكه روندهايي در تحولات جديدبرجسته‌تر شده است گفت: جهانگرايي يا جهاني‌شدن، منطقه‌گرايي مثل جهان اسلام،‌ جهانعرب، آسياي شرقي مليت‌گرايي يا گرايش‌هاي ملي براساس تعصبات، معنويت‌گرايي ومأموريت‌گرايي هم گرايش هاي جديدي است كه در كنار هم باعث مي‌شود كه طيف تحولات نو درجهان را به خوبي براساس آنها تحليل كنيم.

عضو هيأت علمي دانشگاه علامه طباطبائي افزود: همان‌طور كه جهان ما به سمت مسايلجهاني رفته است در كنار آن نيز موضوعات خرد و نوپاي هر منطقه نيز جهاني‌تر شدهاست.

خانيكي ادامه داد:‌گرايش به حقوق زنان نيز از جمله تحولات خردي است كه در روندجهاني‌شدن مورد توجه تمام جهانيان قرار گرفته است . چرا كه فرد به دنيا مي‌آيد و سپسدر قالب‌هاي زنانه و مردانه قرار مي‌گيرد.

وي ادامه داد: هويت امروز صرف‌نظر از ابهام‌هايش و دستكاري‌هايي كه روي آن ايجادشده و مشكلاتي ايجاد كرده است ولي هويت معناي جديد دارد كه هم معنا را مي‌سازد و همويژگي‌هاي اقتصادي و فرهنگي و سياسي را شكل مي‌دهد.

خانيكي تأكيد كرد: اگر هويتي كه توسط نهادهاي اجتماعي مثل خانواده و آموزش ساختهمي‌شود ، نتواند در لايه‌هاي پنهان رسوخ كند در برابر آن هويت‌هاي مقاومت شكل مي‌گيردو مانع از ايجاد نقش صحيح آنها خواهد شد.

لازم به ذکر است مشارکت سیاسی زنان در اسلام (بررسی ادله موافقین و مخالفین) ، مشارکت سیاسی زنان در ایران معاصر و مشاهیر زنان گرگان از دیگر عناوین مقالات این همایش بود که پس از ارائه آن ، سخنرانان به پاسخگویی سوالات مطروحه پرداختند .

بازدید از نمایشگاه کتاب ، عکس و سند و نیز آثار تاریخی گرگان ، از برنامه های جنبی این همایش بود .

 

/ 1 نظر / 24 بازدید
مليحه

خدا قوت.بسيار همايش خوبی بودحيف که زمان محدود بود. اگه ميشد اصل مقالات در اختيار داشت مفيد تر بود. با تشکر از زحمات شما عزيزان .موفق تر از قبل باشيد.