نشست علمی آبان ماه انجمن

سخنران: حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالفضل شکوری

موضوع سخنرانی: زن و شهریاری در قرآن

نشست علمی آبان ماه انجمن با سخنرانی دکتر ابوالفضل شکوری روز چهارشنبه 1/8/87ش. برگزار شد. ایشان در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: متاسفانه موضوع زن در قرآن تا کنون در میان پژوهشگران به طور جدی مورد بحث قرار نگرفته است و صرفاً تک نگاری ها و مطالعات پراکنده ای در این زمینه وجود دارد که در حال حاضر مهم ترین و بهترین منبع برای بررسی این موضوع، تفاسیر قرآن است.

در قرآن سوره هایی به نام زنان از جمله نساء، مائده، مریم، مجادله - گفتگوی انتقادی یک بانوی مسلمان با پیامبر اسلام در مورد حقوق شخصی زنان مانند طلاق و عدّه - و ممتحنه وجود دارد که مسائل و موضوعاتی را پیرامون زنان مطرح کرده است.

دکتر شکوری ضمن بحث درباره حضور زنان در جامعه بیان کرد که: قرآن، موضوع حضور اجتماعی زن را جدی گرفته و در آیات مختلف به این مسئله پرداخته است و حتی مشارکت سیاسی زنان توسط برخی آیات قرآن مورد تأیید قرار گرفته است. مسئله پادشاهی زن به طور مشخص در سوره نمل آمده است که از زنی یاد می کند که حضرت سلیمان توسط هدهد نامه ای برای او فرستاد و به خدایش فرا خواند. بلقیس در جلسه مشورتی که با بزرگان قومش می گذارد، علیرغم این که نظر آنان این بود که تسلیم نشود و با سلیمان بجنگد تا حمل بر ضعف آنان نشود، چون تصمیم نهایی را بر عهده او می گذارند، بنا را بر صلح می گذارد. این زن که حکومتی دموکراتیک و بخردانه دارد، تصمیم می گیرد هدایایی را سوی سلیمان بفرستد تا برخورد او را ببیند و تصمیم نهایی را بگیرد.

وی در خاتمه گفت: به طور کلی علما در رابطه با مشارکت سیاسی زنان دو دسته شدند: عده ای موافق آن هستند و عده ای دیگر مشارکت از جنس وکالت را پذیرفتند نه ولایت را و معتقدند زن می تواند نماینده مجلس، وزیر و شهردار شود، اما قضاوت و ریاست جمهوری و هر چه از جنس ولایت است برای زنان مجاز نیست، در حالی که طبق نظر اسلام جنسیت در سیاست و قضاوت ملاک نیست.

 

/ 0 نظر / 28 بازدید