- انجمن زنان پژوهشگر تاریخ -
 
 

سخنرانی دکتر زهرا شجاعی

موضوع: بررسی جایگاه زن در قرآن

در پی سلسله سخنرانی های ماهانه انجمن زنان پژوهشگر تاریخ، عصر روز چهارشنبه 13/6/87ش. سخنرانی سرکار خانم دکتر زهرا شجاعی با عنوان: "بررسی جایگاه زن در قرآن" با حضور تعدادی از اساتید، پژوهشگران، اعضای انجمن و علاقمندان به مباحث تاریخی و مطالعات زنان در تالار امیر المؤمنین مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد.

استاد دانشگاه الزهرا با تأکید بر این نکته که قرآن در خطاب عام خود مرد و زن را مخاطب قرارداده است، وجود نگاه تبعیض آمیز به زن در قرآن را نفی کرد و گفت: وجود تفاوت به معنی رجحان و برتری نیست که برتری انسان ها در قرآن فقط به تقوای آنان است.

ایشان در بخشی دیگر از سخنان خود ضمن طرح واژه های مورد استفاده برای زنان به تقسیم بندی موضوعی این واژه ها پرداخت و آنها را در چند بخش بیان کرد که عبارت بودند از: ماهیت و خلقت زنان، مسائل فقهی زنان و مشاهیر زنان که موضوع اخیر به تاریخ و پژوهش های تاریخی مربوط می شود.

دکتر شجاعی در خاتمه اظهار داشت: در تاریخ ما که تاریخ مذکر است، اگر پرده ها کنار رود، نقش زنان به صورت تأثیر گذار نمایانده خواهد شد.

پس از پرسش و پاسخ پیرامون مباحث سخنران، فخرالسادات محتشمی پور با ارائه گزارشی از برنامه های انجمن برای برگزاری بخش دوم سمینار بین المللی زن در تاریخ اسلام، نظرات و دیدگاههای حاضرین در جلسه را در ارتباط با آن مهم خواند و از دکتر عبدالله ناصری نیز دعوت شد تا دیدگاه های خود را بیان کند. ایشان با توجه به شرایط خاصی که درآن قرار داریم خودشیفتگی را یکی از آفات تحقیق دانست و گفت: اگر کلی گویی، خودشیفتگی و استعجال به طور همزمان کنار گذاشته شود، نتایج خوبی به دست خواهد آمد. این برنامه با حضور میهمانان در ضیافت افطار سالانه انجمن به پایان رسید.

لینک نوشته
شنبه ٢۱ دی ،۱۳۸٧ - انجمن زنان پژوهشگر


جهت رويت مطالب قبلي به آرشيو وبلاگ مراجعه كنيد
 
انجمن زنان پژوهشگر تاريخ
اخبار وبلاگ ها
ليست وبلاگ ها

آمار و خروجی
  RSS 2.0  


Powered by:
پرشین وبلاگ