- انجمن زنان پژوهشگر تاریخ -
 
 

 

انجمن زنان پژوهشگر تاریخ به مناسبت روز اسناد ملی، جلسه سخنرانی با موضوع: "بررسی زنان در اسناد تاریخ معاصر ایران" برگزار می کند.

در این جلسه که در محل دفتر انجمن برگزار خواهد شد، دکتر مجید تفرشی پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، مقیم بریتانیا، مروری خواهد داشت بر زندگی و زمانه خانم کلارا کری- ادواردز و مروری بر نوشته های بسیار او و اهمیت آن ها در تاریخ نگاری معاصر ایران و همچنین شرح دست یابی به این مجموعه مهم ولی ناشناخته و مهجور

لازم به ذکر است در مطالعات تاریخ زنان و تاریخ اجتماعی ایران در دو سده اخیر، سفرنامه ها و یا گزارش های نویسندگان غیرایرانی به عنوان منابع اطلاعاتی و تحلیلی مهم و بعضا غیرقابل جایگزین مطرح هستند.

زاویه دید و توجه این دست از سفرنامه یا خاطرات نویسان غیر ایرانی موجب ثبت و ضبط نکاتی از تاریخ اجتماعی و زنان ایران شده که گاه از دید ایرانیان نویسنده هم زمان با آنان پنهان مانده است.

با این همه سفرنامه نویسان خارجی اغلب مدت نسبتا کوتاهی در ایران و عمدتا در تهران یا در راه ها به سر برده و خاطره نویسان خارجی نیز اغلب مدتی پس از ترک ایران به نگارش یاد مانده های خود از آن کشور پرداخته اند. این دو عامل موجب شده که این گونه آثار در مواردی سطحی و گذرا و در موارد دیگری دارای اطلاعات یا تحلیل های نادقیق یا نادرست و در نتیجه در مواردی از نظر اعتباری خدشه پذیر شوند.

در این میان نامه ها،گزارش ها، یادداشت های شخصی و دیگر دست نوشته های حجیم ناشناخته و منتشر نشده "کلارا کری- ادواردز" یک بانوی جوان آمریکایی که در ربع اول قرن بیستم به مدت 12 سال به همراه شوهر بریتانیایی خود در ایران زندگی و به همه نقاط آن کشور کرده به طور نسبی از این نقاط ضعف کم بهره اند.

این مجموعه مدارک منابع بسیار مهم و دست نخورده ای از تاریخ اجتماعی، مطالعات زنان، تاریخ صنعت و تجارت و فرش ایران هستند که تاکنون از دید و توجه پژوهشگران در سطح جهان پنهان مانده بود.

ورود برای عموم آزاد است

زمان: چهارشنبه 18/2/87

مکان: میدان انقلاب – بعد از جمالزاده جنوبی – خیابان نوفلاح – خیابان دیلمان – شماره 71

تلفکس: 66917570

لینک نوشته
شنبه ۱٤ اردیبهشت ،۱۳۸٧ - انجمن زنان پژوهشگرانجمن زنان پژوهشگر تاریخ نشست های علمی ماهانه خود را در اردیبهشت ماه با بحثی پیرامون "تحلیلی بر نقش سیاسی دو زن قدرتمند در دوره صفوی" ادامه می دهد.

سخنران این برنامه سرکار خانم دکتر احمدی عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا و رئیس شعبه انجمن در اصفهان می باشند.

لازم به ذکر است اولین جلسه سخنرانی انجمن در سال جدید روز چهارشنبه 23/1/87 برگزار شد که خانم منصوره پروینی به بررسی موقعیت زنان حکومتگر در دوران فترت پرداخت.

این برنامه روز چهارشنبه 4 اردیبهشت ماه ساعت 17 الی 19 در محل دفتر انجمن برگزار می شود.

لینک نوشته
دوشنبه ٢ اردیبهشت ،۱۳۸٧ - انجمن زنان پژوهشگر


جهت رويت مطالب قبلي به آرشيو وبلاگ مراجعه كنيد
 
انجمن زنان پژوهشگر تاريخ
اخبار وبلاگ ها
ليست وبلاگ ها

آمار و خروجی
  RSS 2.0  


Powered by:
پرشین وبلاگ