- انجمن زنان پژوهشگر تاریخ -
 
 

یک روز پاییزی، یک آسمون گرفته، یک شهر شلوغ، یک دفتر کوچک وسط غوغای شهر، یک چند نفری آدم عاشق و یک دنیا کار نیمه تمام و یک دنیا ایده و آرزو

اول دفتر به نام خدای حکیم

آغاز راه با توکل به او و مدد یک دوسه دوست

ادامه مسیر به لطف یاران

و این راه انتها ندارد اگر کسی به شوق زودرسیدن با ما همراه شده است

هر پایانی خود یک آغاز است و ما آغاز می شویم مکرر

سختی دیروز از کنش امروز بازمان نمی دارد و تلخی روزهای پرتنش در کاممان جاودانه نمی ماند وقتی شیرینی موفقیت را ذره ذره می چشیم

فردا نقشی از حضور زن ایرانی در این دفتر ثبت خواهد شد

فردا فرزندان ما ذره بین و ابزار نجومی برای یافتن ستاره های آسمان فرهنگ دیارشان لازم ندارند

فردا آسمان شهرمان آبی آبی است و درخشش خورشید حقیقت چشم ها را خیره می کند

فردا برای ما دیر نیست برای خواندن و برای آموختن

امروز را دریابیم  

پایان ما آغازی دوباره است

لینک نوشته
یکشنبه ٢٩ مهر ،۱۳۸٦ - انجمن زنان پژوهشگر


امروز ۱۶ مهرماه روز کودک

تبریک می گیم این روز رو به همه کودکان دنیا

همه کودکان خسته از جنگ و خسته از خشونت و درمانده از فقر و آلودگی و بیماری و مصیبت . درمانده از مصائب بشری و غفلت آدم بزرگها و جنایات آدم بزرگها که قدشان بلند شده و هیکلشان بزرگ شده و مغزشان تهی است و دلشان کوچک است و سخت و ...

روز کودک را تبریک می گوییم و ما هم جهانی شایسته کودکان آرزو می کنیم . جهانی خالی از خشونت .

اما عجالتا غصه می خوریم برای بچه ها . همه بچه های دنیا و بچه های کشورمان که دیده نمی شوند و شنیده نمی شوند و گفته نمی شوند و خوانده نمی شوند و نوشته نمی شوند و زیر دست و پا له می شوند . وای بر ما چقدر سخت دلیم و سفاک !!! اینها بچه های ما هستند . آدم کوچکهایی که همه رفتارمان را زیر نظر دارند و یاد می گیرند و فردا روز همان ها را تکرار می کنند با شیوه هایی مدرن .

وای به حال ما وای به حال آیندگان و وای به حال بشریت !

لینک نوشته
دوشنبه ۱٦ مهر ،۱۳۸٦ - انجمن زنان پژوهشگر


خوب یه برنامه سنگین دیگه رو هم پشت سر گذاشتیم به همت دوستان و به یاری مرکز دائرِة المعارف بزرگ اسلامی.

برنامه پیش همایش سمینار زن در تاریخ اسلام رو می گم . طبق برنامه سنواتی سخنرانی های ماهانه انجمن که با ماه مبارک رمضان هم زمان می شه، یه افطاری مختصر هم به برنامه ها اضافه می شه و همین تقارن کلی برکت می ده به نشست های ما . یعنی بعد از میزگردهای آخر سال این سخنرانی های ماه رمضون پرجمعیت ترین و به یادماندنی ترین برنامه های ماست . به یادماندنیه چون دوستانی که در طول سال بهمون سرنمی زنن و احوالمونو نمی پرسن به خودشون جرات میدن که به عنوان میهمان خدا پا به انجمن بذارن و با روی گشاده میزبانان مواجه بشن . تو دفتر کوچیک ما شبهای افطاری بعد از سخنرانی ماهانه چه محشری می شه !!!! و بچه ها دلشون نمیاد دفتر رو ترک کنن و می مونن تا آخرین ذرات محبت و صمیمیت باقی مونده در فضای عطرآگین جماعت را با تمام وجود استشمام کنن .

امسال برنامه افطاری رو به دلیل کثرت مهمونا نمی تونستیم در دفتر کوچیک خودمون برگزار کنیم با یکی دوجا صحبت کردیم که عهده دار برگزاری بشن اما آخرش قرعه فال به نام آقای موسوی بجنوردی افتاد و تو رودربایستی یا به دلیل اهمیتی که برای سمینار قائل بود، پذیرفت که میزبانی رو در تالار امیرالمومنین این مرکز به عهده بگیره و چه برنامه خوب و آبرومندونه ای شد . خوشامدگویی من از طرف انجمن و آقای موسوی بجنوردی و بعد هم سخنرانی دکتر کولایی در مورد نقش زنان در توسعه کشورهای اسلامی و گزارش دکتر بختیاری از روند برگزاری سمینار و بالاخره پرسش و پاسخ تا افطار . نمی دونم چرا آقای موسوی منو خانوم تاجزاد خطاب کرد اما با وجود اینکه خیلی ها منتظر واکنش من بودن، این بارسکوت کردم . بازم نمی دونم چرا ؟

خیلی ها اومده بودن و که با اومدنشون هم به انجمن هم به دائرة المعارف و هم به سمینار و از همه مهم تر به خودشون احترام گذاشتن و خیلی ها هم نیامدند که حتما عذر موجه داشتن .

نمی دونم اگه می دونستن چشمای منتظر ما به ورودی سالن دوخته شده بود تا چهره های مهربانشونو ببینیم که هرچند خسته ولی سرحال از راه برسن و مثل همیشه مارو تشویق کنن به موندن و ادامه دادن، بازم عذرشون موجه بود یا هرطور بود خودشونو می رسوندن ؟

غیبت بعضی اعضای انجمن و مسئولان کمیته های دبیرخانه سمینار اما اصلا برایمان قابل قبول نبود . بعضی از دوستامون داره سیاهه چوب خط غیبتا و وظیفه نشناسیاشون پر می شه . فردا جلسه هیات مدیره داریم سر ساعت ۸:۳۰  باید تعیین تکیف کنیم براشون . می دونم که دل رحمی ما در این ماه مهر و برکت بیشتر می شه و این بار هم به تاسی خدای رحمان می ریم رو مود بخشندگی و داستان ادامه پیدا می کنه

این بار خودمون به خودمون می گیم خداقوت و قوت می گیریم و اوج می گیریم تا قله های موفقیت

لینک نوشته
چهارشنبه ٤ مهر ،۱۳۸٦ - انجمن زنان پژوهشگر


افتخار بزرگی بود برای ایران این که مبدع ایده ای باشد که مقبولیت جهانی یابد : ایده گفتگوی تمدن ها در برابر نظریه جنگ تمدن ها که جهان را به سوی اضطراب و نا امنی می برد . از ایران و فرهیختگان ایرانی که تکیه بر میراث زرین فرهنگ و تمدن پارسی دارند، ابتکار در ارائه ایده هایی جهانشمول و قابل پذیرش برای همه آزاد اندیشان صلح طلب، انتظاری عبث نیست . اما معماری گفتگوی تمدن ها تنها در فضایی آرام و بی تنش ممکن است . فضایی که همه جهانیان، امروز مشتاقانه آن را انتظار می کشند . از ایده گفتگوی تمدن ها نه تنها فرهیختگان و اندیشمندان عالم، بلکه دولتها استقبال کرده اند و ما خود بیش از همه نیازمند گفتگوییم . گفتگویی درون فرهنگی برای رسیدن به انسجام درونی و تلاش برای ایجاد فضا و زمینه گفتگوی فرهنگ ها و تمدن ها، وظیفه همه ما دلسوختگان دردمند است که با غور در تاریخ نقاط آسیب پذیر را در مقاطع مختلف تاریخ می شناسیم و همراه با مردم آن زمانه رنج کشیده ایم و اینک به جای افسوس، درپی عبرتیم . ما از گفتگو با همه الزامات آن استقبال می کنیم و همه اندیشمندان را به آن دعوت می کنیم .

روز گفتگوی تمدن ها مبارک

لینک نوشته
یکشنبه ۱ مهر ،۱۳۸٦ - انجمن زنان پژوهشگر


جهت رويت مطالب قبلي به آرشيو وبلاگ مراجعه كنيد
 
انجمن زنان پژوهشگر تاريخ
اخبار وبلاگ ها
ليست وبلاگ ها

آمار و خروجی
  RSS 2.0  


Powered by:
پرشین وبلاگ